Zapraszamy do zapoznania się z artykułami/felietonami członków zespołu projektowego Zasoby Humanistyki (czerwiec-listopad 2019)

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tekstami członków zespołu eksperckiego opublikowanymi w mediach ogólnopolskich i periodykach naukowych od czerwca do listopada 2019 r.

 Prof. MAREK ALEKSANDER CICHOCKI

 „Kryzys światowego ładu liberalnego. Jego natura i znaczenie dla Polski”, Sprawy Międzynarodowe, t. LXXII, nr 2/2019.

Strategiczne minimum”

Unia ze swoim technokratycznym aparatem i coraz bardziej anachroniczną ideologią ponowoczesnej polityki, słabo radzi sobie z otaczającym ją światem.

https://www.rp.pl/Felietony/191029957-Marek-A-Cichocki-Strategiczne-minimum.html

Europa. Definicja”

W ostatnich dwóch dekadach świadomość europejska przeszła ogromną przemianę, skutkiem czego wzmianka o konieczności ochrony europejskiego stylu życia jest dziś dla wielu całkowicie nie do przyjęcia. Czy oznacza to, że we współczesnym globalnym świecie nie tworzymy w Europie już żadnej szczególnej cywilizacji i kultury, o którą mielibyśmy zadbać?

https://www.rp.pl/Felietony/310069976-Cichocki-Europa-Definicja.html

Rywalizacja o przywództwo w nowym ładzie”

Przez dziesięciolecia europejski porządek budowała liberalna Ameryka z jej wizją demokracji i gospodarki. Nie zdajemy sobie do końca sprawy, jak ogromny wpływ na ten stosunek liberalnego amerykańskiego establishmentu do Europy, a zwłaszcza do naszej jej części, miała po wojnie niemiecka polityka i niemieccy intelektualiści.

https://www.rp.pl/Felietony/190829548-Marek-A-Cichocki-Rywalizacja-o-przywodztwo-w-nowym-ladzie.html

„Zachodni porządek przeszedł do historii”

Oczywisty upadek prestiżu brytyjskiego państwa i polityki wynika przede wszystkim z całkowitej bezradności elit w doprowadzeniu do finału brexitu. Niekończące się głosowania parlamentu i smutny koniec rządu Theresy May są symbolem tej zawstydzającej bezradności

https://www.rp.pl/Felietony/190729420-Marek-A-Cichocki-Zachodni-porzadek-przeszedl-do-historii.html

Konflikt dwóch tożsamości”

Wiele wskazuje na to, że to konflikt dwóch różnych tożsamości będzie w przyszłości coraz mocniej określał charakter polityki w Europie, unieważniając dawne, tradycyjny podziały.

https://www.rp.pl/Felietony/306029956-Cichocki-Konflikt-dwoch-tozsamosci.html

Prof. TOMASZ GRZEGORZ GROSSE

Coraz bliżej twardego brexitu”

Coś, co już wcześniej było możliwe – choć budziło lęk decydentów i elit gospodarczych – zostało teraz legitymizowane przez sukces wyborczy partii Nigela Farage’a. Torysi muszą poważnie rozważyć scenariusz „twardego brexitu”, jeśli chcą odzyskać stracony elektorat.

https://nowakonfederacja.pl/coraz-blizej-twardego-brexitu/

Tykająca włoska bomba”

Wzrost zadłużenia Włoch stanowi zagrożenie dla całej unii walutowej. Jednocześnie przedłużająca się stagnacja gospodarcza też jest zagrożeniem dla tej unii, przede wszystkim politycznym.

https://nowakonfederacja.pl/tykajaca-wloska-bomba/

Co dalej z brexitem?”

Ostatnie wydarzenia w brytyjskiej Izbie Gmin nie zmieniają faktu, że „hard brexit” jest nadal najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, nawet jeśli zostanie on odłożony w czasie.

https://nowakonfederacja.pl/co-dalej-z-brexitem/

Dr OLAF OSICA

Jeszcze Unia nie umarła”

To może być początek nowej ery w dziejach integracji: powstania w Unii autentycznej i wspólnej przestrzeni politycznej, opartej na Parlamencie Europejskim.

https://www.tygodnikpowszechny.pl/jeszcze-unia-nie-umarla-159094

„Kontratak Starej Europy”

Kto tak naprawdę wygrał batalię o nowe rozdanie najważniejszych stanowisk w Unii? Odpowiedź wydaje się dość przewrotna.

https://www.tygodnikpowszechny.pl/kontratak-starej-europy-159473

„Dumni, pewni, niegotowi”

Ani nam, ani naszym zachodnim sojusznikom nie grozi status potęgi. Kryterium siły będzie raczej gotowość do reagowania na zmiany technologiczne i dewastację środowiska – większe zagrożenia niż spodziewany atak ze wschodu.

https://www.tygodnikpowszechny.pl/dumni-pewni-niegotowi-160292