Zapraszamy do zapoznania się z artykułami/felietonami członków zespołu projektowego Zasoby Humanistyki (sierpień – grudzień 2018)

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tekstami członków zespołu eksperckiego opublikowanymi w mediach ogólnopolskich od sierpnia do grudnia 2018 r.

 Prof. MAREK CICHOCKI

„Przed 2019 rokiem: Niepewny los”

Świat nieznanej przyszłości to świat, na który składają się takie strategiczne wybory, które zadecydują o naszym przyszłym losie – niestety, żaden nie da nam gwarancji pełnego sukcesu.

https://www.rp.pl/Felietony/181239950-Przed-2019-rokiem-Niepewny-los.html

„W nierównowadze”

Sukces dotychczasowego liberalnego porządku polegał na stanie równowagi między potrzebą suwerenności i międzynarodową współzależnością. Ta równowaga, niestety, została zniszczona.

https://www.rp.pl/Felietony/181219440-Marek-A-Cichocki-W-nierownowadze.html&template=restricted

„Oblężona twierdza liberalizmu”

Żyjemy w fazie rosnącej polaryzacji, która będzie trwała tak długo, jak długo współczesny liberalizm będzie funkcjonował w logice oblężonej twierdzy i obrony status quo.

https://www.rp.pl/Felietony/312099965-Cichocki-Oblezona-twierdza-liberalizmu.html&cid=44&template=restricted

„Trudna lekcja demokracji”

Z punktu widzenia demokracji w Europie brexit może się okazać zbawiennym przypomnieniem podstawowych zasad – że obywatele mają prawo do wyboru, nawet najbardziej kontrowersyjnego, i że może mieć on daleko idące konsekwencje dla rządzących.

https://www.rp.pl/Brexit/311259961-Cichocki-Trudna-lekcja-demokracji.html&template=restricted

„Siła wymaga rozsądku”

Podmiotowości nie można sprowadzać wyłącznie do mocarstwowych ambicji, zwłaszcza jeśli na ich końcu zamiast obiecanych zwycięstw znów miałby się pojawić stary mesjanizm.

https://www.rp.pl/Felietony/311189959-Marek-A-Cichocki-Sila-wymaga-rozsadku.html&cid=44&template=restricted

Prof. TOMASZ GRZEGORZ GROSSE

„Unia bez pomysłu na kryzys”

Unia tkwi na rozdrożach. Na szczycie w Brukseli nie udało się wypracować korekty kursu wobec brexitu, ani solidnie wzmocnić strefy euro, ani wyjść z impasu migracyjnego.

https://nowakonfederacja.pl/unia-bez-pomyslu-na-kryzys/

„Brexit w wersji wasalnej”

Listopadowa umowa o brexicie jest niekorzystna dla Brytyjczyków. Nic dziwnego, że niektórzy politycy na Wyspach określają ją jako kapitulację przed presją Brukseli.

https://nowakonfederacja.pl/brexit-w-wersji-wasalnej/

„Polska, Francja i Niemcy wobec Unii. Europejskie wizje w Trójkącie Weimarskim”

Podstawowym wyzwaniem w obecnej UE jest wewnętrzne pęknięcie w poszczególnych państwach członkowskich: na siły liberalne i antyliberalne, zwolenników społeczeństwa otwartego i zamkniętego, demokratów i autokratów, euroentuzjastów i eurosceptyków, wyznawców współpracy ponadnarodowej oraz międzyrządowej (rosnących ostatnio w siłę).

https://nowakonfederacja.pl/polska-francja-i-niemcy-wobec-unii-europejskie-wizje-w-trojkacie-weimarskim/

„Juncker ukazuje przyszłość Unii”

Propozycje Junckera, które mają zapewnić większą jedność w Europie, w rzeczywistości mogą przyczynić się do jeszcze większych podziałów.

https://nowakonfederacja.pl/juncker-ukazuje-przyszlosc-unii/

Dr OLAF OSICA

„Europa w świecie – reaktywacja”

Co spotkanie Merkel z Putinem i niemiecko-francuskie apele o budowę nowych sojuszy mogą oznaczać dla Polski?

https://www.tygodnikpowszechny.pl/europa-w-swiecie-reaktywacja-154985

„Nowy niepewny świat”

W świecie polskich marzeń Stany Zjednoczone były dotąd uosobieniem bezpieczeństwa, a Unia Europejska – rozwoju. Dziś takie podejście jest anachroniczne. W relacjach polsko-amerykańskich nadszedł czas na nową dyskusję.

https://www.tygodnikpowszechny.pl/pozegnac-lata-dziewiecdziesiate-155220