Debata „Globalizacja. Koniec czy nowy początek?” z udziałem dr Olafa Osicy oraz Prof. Andrzeja Zybertowicza

W dniu 20 czerwca 2018 roku w Domu Innowacji Społecznych  w Warszawie  odbyła się debata poświęcona globalizacji, z udziałem jednego z ekspertów projektu.

Czy globalizacja ma przyszłość? Czy należy przywrócić ją polityce? Jakie jest miejsce państwa w procesie globalizacji? Czy Polska powinna płynąć w nurcie globalizmu, czy raczej skupić się na interesach lokalnych?

W debacie wzięli udział:

  • prof. Andrzej Zybertowicz 
  • Marek Tatała 
  • Stefan Sękowski 
  • Bogusław Bławat 
  • dr Olaf Osica 

Dyskusję poprowadził Piotr Witwicki (Rzeczpospolita).

Zdaniem Marka Tatały z Forum Obywatelskiego Rozwoju nie ma czegoś takiego jak kryzys globalizacji. Globalizacja to nie tylko postęp gospodarczy, lecz zbliżenie między ludźmi na świecie i poszerzenie demokracji. Prof. Andrzej Zybertowicz traktuje prezydenturę Donalda Trumpa jako konsekwencję globalizacji: Część amerykańskiego społeczeństwa poczuła się przez nią zagrożona. Inaczej by nie głosowała na tak egzotyczną kandydaturę.

Dr Olaf Osica zwracał uwagę, że globalizacja ma kilka wymiarów: Inaczej to wygląda w kulturze, polityce czy gospodarce. Może zastanówmy się nad zjawiskiem globalizacji w kontekście suwerenności. Moim zdaniem, to możliwość kształtowania i wpływania na świat.

Z jeszcze innej perspektywy podchodził do problemu Bogusław Bławat, dyrektor IBRKK-PIB: Globalizacja próbuje zminimalizować straty z tego, co posiadamy na rzecz zasobów miękkich, opartych o technologię. Wojny celne są naiwnością. Nic z tego nie wynika, ale można to tłumaczyć jakimś punktowym testem, której logiki jeszcze nie znamy.